DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Klub chovatelů Bichon a poil frisé   z.s.


HISTORIE
Jeho veličenstvo Bichon á poil Frisé alias Bišonek.

Již honosný název naznačuje vznešenou a pohnutou minulost. Bišonci patří do skupiny takzvaných BARBICHONU. Do této skupiny patří i jeho blízcí příbuzní jako například Boloňský psík, Boloňský barevný psík, Maltezský psík, Havanský psík, Lvíček, Coton de Tulear. V dobách, kdy nebyl stanovený pevný standard plemene, se jim také říkalo Bichon Tenerife.

Nejnovější archeologický výzkum hovoří o tom, že první zmínky o barbichonech pocházejí již z roku 100 př.n.l. z Číny a ze dvora královny Kleopatry (r. 69-30 př.n.l.). Sem se pravděpodobně dostali tito psíci díky námořníkům, kteří se při svých průzkumných a obchodních plavbách rozšiřovali po celém Středomoří. Vzhledem k tomu, že nejvíce záznamů pochází z oblasti Středomoří, domníváme se, že Barbichoni pocházejí právě z oblasti Středního moře. Jiní odborníci tvrdí, že pocházejí z Kanárských ostrovů, přesně ji z jejich největšího ostrova, Tenerife. Po objevení Gibraltaru se postupně rozšiřovali po celém západním pobřeží Evropy, až do Anglie.

Největšího úspěchu si bišoni užívali v dobách renezance ve 14-16 století n.l. Jejich veličenstvo bišonek bylo hýčkáno mnohými veličenstvy královských a šlechtických rodů. Byli bezmezně hýčkáni, česáni, koupáni a rozmazlováni. Jejich nádherná srst byla pěstěna a česána. Zajisté i proti své vůli, díky svému temperamentu, museli neustále doprovázet své páníčky.

Po vznešeném období však přišel prudký pád v době francouzské buržoazní revoluce (1789-1794). Bišonek musel opustit paláce a stal se "psem z ulice". Jeho jedinečná povaha přizpůsobivá každé okolnosti mu umožnila přežít. Svýma černýma upřímnýma očima a nezkrotným temperamentem okouzlil děti, kejklíře a flašinetáře a tak se stalo, že pomáhal bavit a rozveselovat mnohé smutné a nešťastné. Od té doby se mu říká antistresový a antialergický psík.

Další krutou ránou bylo období 1. a 2. světové války, kdy se stavy těchto psů rapidně snížily. Naštěstí zbylo dost typických jedinců, ze kterých se postavil dnešní chov. Pravděpodobně díky všem těmto okolnostem je plemeno bišonka velice životaschopné, dlouhověké a odolné proti mnohým nástrahám dnešního uspěchaného života.

Pro psa je člověk to, co si člověk představuje pod pojmem Bůh

Holbrooke Jackson

 

POVAHA

Společenské plemeno charakteri- zuje částečně i povahu. Ne každé společenské plemeno psa se může charakterizovat jen několika slovy: antistresový psík. Nikdy si nehlídá pelíšek, mističku s krmením klidně nabídne všem svým zvířecím přátelům a mnohdy to vypadá, že své krásné bílé zuby neumí ani použít. Tento zářivě bílý malinký psíček vypadá spíše jako plyšová hračka, která je velice fixovaná na společnost svého vysněného páníčka. Pokud jej na nějakou dobu ztratí, nepohrdne ostatními členy rodiny. Nejraději má malé dvojnožce, kteří jsou snáze přizpůsobiví jejich roztomilé, až divoce temperamentní povaze. Jejich inteligence a vynalézavost různých her a honiček nezná mezí. Navzájem se skvěle doplňují a baví.

Jelikož naší rodinu provázejí bišonci již několik let, z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že pohybuji li se po bytě z jakéhokoliv důvodu, věrně mne doprovázejí. Opustím li je na jakkoliv dlouho, byť jen na několik okamžiků, oddaně mě vítají jako by mne neviděli několik dlouhých dní a vůbec jim nevadí, že jsem se před pěti minutami také zrovna vrátila. Přesně umějí vycítit náladu, a pokud jsem smutná stresovaná a unavená, rádi mne potěší svou přítomností a všemožně se snaží rozptýlit mou pozornost. Pokud však nemám zrovna čas či náladu na jejich společnost, nijak se nevnucují. Uchýlí se do ústraní kde odpočívají, nebo si vymyslí hrátky sami se sebou. Ale neumí se nudit a těžko snášejí úplnou samotu. Nesnesli by být zavření v izolaci nebo v kotci.

Bišonek není nijak zvláště uštěkané plemeno, ale faktem je, že mu nic neunikne. A proto jsou zvláštní zkoušky našeho syna, jak obelstít bišonka, zatím bez úspěchu. Vždycky svými specifickými zvukovými efekty ohlásí jeho příchod a zrovna tak nahlásí příjezd našeho auta. Jejich hlídací pud v panelovém domě sousedé jistě neocení a tak je vhodné, abyste hned zpočátku zamezili jeho zvukovým reakcím na pohyb po chodbě nebo na zvuk výtahu. S trochou trpělivosti a důslednosti svého bišonka hlídání zajisté odnaučíte.

Bišonek je absolutně snášenlivý a tolerantní ke všem zvířecím společníkům. Může žít ve smečce se všemi věkovými kategoriemi i s novorozenými štěňaty. Je až překvapivé, že novorození bišonci jsou úžasně vitální a jejich porodní hmotnost se standardně pohybuje kolem 200 g. Nejsou nijak přešlechtění, neurotičtí ani náchylní k nemocem. Dožívají se poměrně vysokého věku 14 - 18 let v plné síle a zdraví.